Найкраща птиця – ковбаса!

Цікаві факти які ви, можливо, не знали.

Багато суперечок викликає саме походження назви «ковбаса». Більшість наших дослідників, вочевидь. придавлених комплексом меншовартості, вважають цю назву запозиченням з тюркських мов (kul basti – смажене м’ясо). Хоча існує давнє слов’янське слово «ковбик», яке означає «шлунок». А згодом так почали називати страву з відварених шматочків м’яса та сала, якими начиняли вичищений шлунок і яка, власне, стала праобразом ковбас. Мені здається, що походження слова «ковбаса» від «ковбика» більш ймовірне, аніж якесь міфічне запозичення з тюркських мов. До речі, назва «ковбик» до цього часу побутує на Волині як синонім слова «сальтисон».

Майже до кінця ХІХ століття при приготуванні домашньої ковбаси використовували не дорогий привізний перець, а зерна гірчиці. Така традиція і до цього часу збереглася у деяких регіонах України.

У деяких районах Полісся здавна готували (та й зараз готують) сиров’ялену ковбасу «мацик». Шматки свинини та сала приправляють сіллю, спеціями, складають у свинячий сечовий міхур і підвішують на горищі на декілька місяців. За час в’ялення мацик набуває своєрідного пікантного запаху та смаку. Як на мене, – дуже смачно!)

Ковбаса була бажаним подарунком для колядників і часто ставала «героїнею» колядок:

Кедь маєш дівку, шли по горівку, горівку

Горівки пити, ковбаси їсти, ой їсти, дай Боже.

Горі дошками за ковбасками, дай Боже.

Попід небеса ішла ковбаса, ковбаса.

А трохи знижка летіла кишка, ой кишка.

Та як летіли, дуже упріли, упріли,

Дуже упріли, на банту сіли, ой сіли.

Ой кишка каже: – Я май ситніша, ситніша,

Ковбаса каже: – Я май славніша, славніша.

А в канадському містечку Мандер, населення якого майже повністю складається з етнічних українців, встановлений найбільший у світі пам’ятник ковбасі!)