Символіка прикрас на обрядових хлібах

Обрядові хліби супроводжували кожну знакову подію у житті української родини: весілля, хрестини, поминки, релігійні свята. Як привило, таку випічку пишно прикрашали, викладаючи з тіста різноманітні фігурки-символи.

Хрест
Хрестоподібні прикраси – одна з найдавніших символік, які беруть свій початок ще з дохристиянських часів. Хрестами з тіста прикрашають майже всі види обрядової випічки – від весільних короваїв до поминальних хлібів. На коровай «Василь» (випікають 12 січня, напередодні свята Маланки) кладуть хрест, зроблений із двох смужок тіста. На кінцях їх розрізають і закручують у вигляді баранячих ріжок. Хрест на «Василі» є древнім символом сонця.

Весільні короваї та великодні паски прикрашають хрестом із складених навпіл джгутиків тіста. Вони символізують колоски і народження нового життя із зерна.

На поминальні хліби кладуть простий хрест із двох смужок тіста.

Вужики (кривульки, безконечник)
Завитки-«вужики» – символ безкінечності життєвого циклу. В дохристиянських віруваннях вони позначали Змія, який вважався богом земних вод. Змію приписували мудрість, лікувальну силу та безсмертя. Такі символи використовували для прикрашання всіх видів святкової випічки – від зимового «Василя» до великодніх пасок і весільних короваїв.

Ружа (шишка)
Ружа або шишка – велика квітка, яку кладуть по центру хреста, що прикрашає весільний коровай. Вона символізує фізичну зрілість, готовність молодих до створення сім’ї та продовження роду.

Пташечки
Птахи – символ неба, подружньої вірності, посередники між світом земним та небесним. Коровай «Василь» прикрашали чотирма пташечками, розміщеними між завитками хреста. На весільний коровай кладуть пару пташок. Пташками прикрашають також хрестильні калачі.
Ліщина, виноград
Грона винограду і плоди ліщини символізують дружну багатодітну родину. Це традиційні прикраси для весільних короваїв.

Вишеньки
Фігурка у вигляді двох вишеньок з хвостиками та листочками символізує родючість садів. її використовували для прикрашання новорічних калачів, великодніх пасок. Деякі дослідники вважають, що вишеньки є, також, символом життєдайного дощу. Листочки це – хмаринки, хвостики – струмені дощу, а самі вишні – зерна, на які спрямована волога.

Квіти
Квітами прикрашають всі святкові хліби. Та особливо багато квіток на хрестильних калачах та весільних короваях. На весільних хлібах кількість квіток обов’язково повинна бути парною.