Останні декілька років точиться дискусія про те, що готувати на Масницю – млинці чи вареники. Адепти вареників доводять, що млинці, тобто «бліни», – російська традиція. А українці здавна готували на Масницю лише вареники. Бажання відійти як можна далі від культурного простору країни-окупанта дуже похвальне. Але не варто на цьому шляху втрачати нашу спадщину.
Московити так довго розмахували своїм «рускім бліном», що не тільки весь світ, але й українці повірили, що ця страва – справжня російська автентика. Хоча, навіть слово «блін» має старослов’янське (тобто, українське) походження. Це трансформоване слово «млин», яким називали подрібнене зерно. В українській мові і «млин» і «млинець» побутують і до цього часу.
Давайте спробуємо розібратись, що ж таке «рускіє бліни». Щоб прояснити це, звернемось до книги «Подарок молодим хазяйкам ілі Срєдство к умєньшенію расходов в домашнєм хозяйствє» авторства Єлєни Молоховєц. Адже саме цю книжку московіти вважають своєю кулінарною Біблією. Знаходимо в книзі розділ «Рускіє бліни» і читаємо рецепти. Виявляється, до «рускіх» авторка відносить великі пухкі млинці на дріжджах або соді. Рецепти тонких млинчиків, з яких ми робимо налисники, знаходяться в іншому розділі. І, вочевидь, авторка відносить їх не до російської а до європейської кухні. Бо як інакше розцінити «блінчікі с соусом бєшамєль» або «блінчікі с соусом сабайон»?
Отож, не беріть дурного в голову, і готуйте на Масницю те, чого ваша душа забажає: робіть налисники, ліпіть вареники і, навіть, смажте дріжджові млинці. Бо й такі млинці – запозичення з української кухні. І це не складно довести, аналізуючи російські та українські історичні джерела. Але я відкладу цю справу до наступного разу і краще поділюся з вами смачним рецептом млинців із додаванням товченої картоплі. Такі млинці дуже ніжні, але не пристають до сковорідки і не розриваються при перевертанні.
Для млинців знадобиться:
200 г вареної товченої картоплі та 1/4 склянки води, у якій та картопля варилася
300 мл молока (або молока пополам з водою)
150 г борошна
2 яйця
1 столова ложка олії
1/2 столової ложки цукру
Дрібка солі
У товчену картоплю додати воду, в якій вона варилася і пробити цю масу у блендері (можна протерти через сито).
Додати яйця, цукор, сіль, розмішати до однорідності. Всипати борошно, розмішати, щоб не було грудочок.
Влити в тісто молоко, розмішати до однорідності. Тісто буде густіше, ніж на звичайні налисники.
Сковороду розігріти на середньому вогні, змастити її олією (а ще краще смальцем). Вилити на сковороду тісто (приблизно 2/3 ополоника), рівномірно його розподілити і смажити млинець з обох боків до рум’яності.
Такі млинці гарно смакують як з солоною чи копченою рибою, так і з солодкими начинками. За бажанням до тіста можна додати подрібнений зубчик часнику та дрібно посічену зелень цибулі та кропу. Такі млинці гарно смакують і без начинки.