Етнографічні дослідження твердять, що до середини ХХ століття макітра була найбільш уживаним глиняним посудом в українських селах. Її використовували для розтирання маку, сиру та інших продуктів, для замішування тіста, зберігання круп, борошна, фруктів, приготування страв у печі.
Про популярність цього кухарського начиння свідчить і велика кількість приказок.
Та чи є в тебе щось в макітрі?!
Зовсім макітра порожня! (про людину, яка робить дурниці)
Змакітрити (придумати щось, знайти вихід зі скрутного становища)
Повна макітра розуму (правда, ця приказка часто вживалася в іронічному змісті)
Шоб ти собі макітру розбив! (український прокльон))
Макітра, яка використовувалася для розтирання маку, – зовсім непоказна. Вона не полив’яна ні всередині, ні зверху. Бо розтерти щось можна тільки об шорстку поверхню. А зовнішня сторона повинна бути шорсткою, щоб посудина не випорскувала з-поміж колін. Бо саме так і терли в макітрі, утримуючи її поміж колін.
Макітри, полив’яні тільки зсередини, частіше за все використовувались (залежно від розміру) чи для приготування їжі в печі, чи для замішування тіста. А полив’яні зсередини та зверху, та ще й гарно розмальовані – для зберігання продуктів.
На фото – справжня макітра для розтирання маку з Опішні. Ще з тих часів, коли посуд там робили не на показ, а для домашнього вжитку) Їй не менше сорока років. І, бачите, всередині ще й рельєф є – концентричні кола. Вони полегшують розтирання